WordPress nedir sorusunun en açık cevabı, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Örneğin bir ana sayfa, blog veya çevrimiçi mağaza oluşturmak için kullanılabilir.

Bu makale WordPress’i, popülaritesini tartışıyor ve ayrıca WordPress tarihini inceliyor.

WordPress Dünyanın En Popüler İçerik Yönetim Sistemi

Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemidir ve hatta web’in neredeyse yarısı (%42,4) WordPress tarafından desteklenmektedir. Yalnızca farklı içerik yönetim sistemlerini kullanan sitelere bakarsanız, oran %65,2 ile daha da yüksektir. (Kaynak: W3Techs )

Kendi araştırmamıza göre, web barındırma müşterilerimizin %60,54’ü 2018’de WordPress kullandı. O zamandan beri WordrPress’in popülaritesi yalnızca arttı, bu nedenle mevcut sayı muhtemelen daha da yüksek.

wordpress logosu

WordPress Zaman İçinde Nasıl Değişti?

WordPress sisteminin ilk sürümü Mayıs 2003’te yayınlandı. Ana geliştiricileri Mike Little ve Matt Mullenweg idi. b2/cafelogia, WordPress’in atası olarak kabul edilir. Selefi gibi, WordPress de PHP ile programlanmıştır ve verileri depolamak için bir veritabanı kullanır.

WordPress’in düzenli olarak piyasaya sürülen yeni sürümleri birçok yeni özelliği de beraberinde getirdi. Eklentiler ilk olarak 2004 yılında yayınlanan 1.2 sürümünde tanıtıldı. Temalar ve statik sayfalar ise 2005’te 1.5 sürümünde.

Tek bir WP kurulumuyla (multisite olarak adlandırılan) birkaç sayfanın bakımı, sürüm 3.0’dan beri, yani 2010’dan beri mümkün olmuştur. En son çekirdek sürüm 5.0, blok benzeri Gutenberg metin düzenleyicisini getirdi. Aralık 2018’de piyasaya sürüldü.

WordPress Neden Bu Kadar Popüler?

WordPress’in popülaritesi birçok farklı faktörle açıklanmaktadır, özellikle ücretsiz platform ve açık kaynak kodu merkezi bir rol oynamaktadır. Popülaritesini açıklayan faktörlerden biri kesinlikle WordPress’in uyarlanabilirliğidir, çünkü örneğin doğrudan ana sayfa ile bağlantılı bir e-ticaret sitesi kurulmasına olanak tanır.

WordPress, Fince olarak da destek almanın mümkün olduğu, dünya çapında geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Ek olarak, birçok endüstri profesyoneli özellikle WordPress’e bağlıdırlar. Yani profesyoneller genellikle WordPress’i özellikle bir web sitesi platformu olarak önerir.

WordPress Ücretsiz Platform

WordPress, herkesin WordPress.org’dan indirebileceği tamamen ücretsiz bir yazılımdır. Birçok WordPress teması ve eklentisi ücretsizdir, ancak ücretli temalar ve eklentiler de vardır.

Ancak, sitenin tamamının genellikle tamamen ücretsiz olarak uygulanamayacağını bilmekte fayda var. Ana sayfalar için, diğer şeylerin yanı sıra bir web adresine, yani bir etki alanına ve web sayfalarının kendilerinin ve ihtiyaç duydukları dosyaların yerleştirildiği bir ana sayfa alanına ihtiyacınız vardır. Ancak, en uygun fiyatlarla, bunları ayda on dolardan daha az bir fiyata alabilirsiniz.

Açık Kaynak Kodlu

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık kaynak kodu sayesinde, herkes WordPress kodunun ne içerdiğini kontrol edebilir. Açık kaynak kodu sayesinde WordPress, yeterli know-how varsa, kod düzeyinde de değiştirilebilir. Özellikle büyük şirketler için WordPress’te kod düzeyinde değişiklikler yapmak da önemli olabilir.

Açık kaynak kodu, sayısız tema ve eklentinin geliştiriciler tarafından oluşturulmasını sağlamıştır. Kaynak kodu kapatılsaydı eklenti ve temalar açısından durum farklı olabilirdi, örneğin sadece orijinal firma veya onun yetkilendirdiği birkaç firma eklenti ve temalar oluşturacaktı.

Uyarlanabilir

WordPress geniş çapta özelleştirilebilir ve çok çeşitli kullanımlar için ölçeklenebilir. Bununla, gerçekten çok çeşitli siteler oluşturabilirsiniz: örneğin bir blog veya bir şirketin ana sayfası için bir platform olarak işlev görür ve WooCommerce eklentisinin yardımıyla, aynı zamanda Online mağazaya dönüştürülebilir.  Çevrimiçi mağaza, WordPress tabanlı hazır ana sayfalara daha sonra da eklenebilir.

Geniş topluluk

WordPress’in popülaritesi nedeniyle, gerçekten geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Sorunlu durumlarda topluluktan yardım alabilir, aynı zamanda yayınlama sistemini kullanma konusunda ipuçları ve rehberlik alabilirsiniz. WordPress ile ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, muhtemelen başka bir yerde zaten karşılaşılmıştır, bu durumda bunun bir çözümü vardır. Ayrıca birçok topluluk üyesi, hem ücretsiz hem de ücretli WordPress desteği vermektedir.

Geniş topluluk sayesinde, çeşitli bilgi güvenliği tehditleri veya güvenlik açıkları etkili bir şekilde fark edilir ve bunları düzeltmek için güncellemeler genellikle hızlı bir şekilde yayınlanır. Topluluk sayesinde, WordPress de sürekli olarak geliştirilmektedir, bu da daha hızlı ve daha iyi işleyen bir içerik yönetim sistemi ve site için yeni işlevler anlamına gelmektedir.

WordPress topluluğu çok geniştir.

WordPress Topluluğu

Profesyoneller Arasında da Popüler

WordPress, kullanımı kolay bir platformdur ve birçok web sitesi oluşturma uzmanı, onu bir web sitesi platformu olarak tercih eder. İhtiyaca bağlı olarak, kendi uzmanlığınız veya zamanınız yeterli değilse, web sitesi yapımı tamamen veya kısmen bir profesyonele yaptırılabilir.

Türkiye’de WordPress

WordPress, Türkiye’de da gerçekten yaygın olarak kullanılmaktadır. Türk WordPress topluluğu, bir çok platformda yüzlerce takipçiye ulaşmıştır. WordPress sürümlerinin genellikle tamamen Türkçe olarak İngilizce sürümüyle aynı zamanda yayınlanmış olması da topluluğun etkinliği hakkında çok şey söylüyor.

Türkiye’de bile sektör profesyonelleri ve konuyla ilgilenenler için etkinlikler düzenleniyor. Bunlara WordPress MeetUps veya WordCamps deniyor. WordPress Ajansı Türkiye’de en çok katkıda bulunan yapılardan birisidir. Tema kurulumu, eklentiler ve SEO tarafında kullanıcılara en güzel şekilde hizmet vermektedir.

WordPress ve WordPress barındırma hakkında destek almak için lütfen bizimle iletişime geçin.